“Sagalassos'u Keşfedelim!”
Çocuk Kitabı

Antik Pisidia kenti Sagalassos, Anadolu’da yer almış insanlık tarihinin değer biçilemez miraslarından birisidir. Yaklaşık olarak 5000 yıl önce, Torosların yamacında kurulmuş bu rüya gibi şehir, bugün “Sagalassos’u Keşfedelim!” kitabıyla çocuklara sesleniyor.  1990’dan beri devam eden Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi ile açığa çıkan bilgiler ışığında hazırlanan “Sagalassos’u Keşfedelim!” çocuk kitabı, Sagalassos’un kültürel varlığını çocuklara tanıtmayı amaçlıyor. Çocukları arkeoloji, tarih, coğrafya ve kültürel miras kavramıyla ilişkilendirerek öğrenmenin, araştırmanın ve keşfetmenin keyfini bir araya getiriyor.

Sagalassos, Efes, Milet, Çatalhöyük, Göbeklitepe, Knidos, Pergamon gibi yaygın bir şekilde bilinen antik kentlere kıyasla pek bilinmeyen bir kültürel miras abidesi. Sagalassos’un değerini anlatabilmek ve görünürlüğünü artırabilmek amacıyla kurulan  Sagalassos Vakfı’nın desteğiyle yazar, şair, eğitim bilimci, sanatçı ve illüstratörden oluşan profesyonel bir ekip Sagalassos’u Keşfedelim! kitabını yayıma hazırladı. 

Kentin tarihini, fiziksel ve kültürel gelişimini çocuklara yönelik bir içerikle sunan “Sagalassos’u Keşfedelim!”, içinde yer alan antik kent haritası, meydanlar, heykeller ve yapıların çizimleriyle rengarenk bir Sagalassos keşif atlası.  

Şehrin görkemli mermer sunakları, eşsiz tiyatrosu, tarihi kütüphanesi, heyecan dolu spor müsabakalarının yapıldığı stadyumu, 2000 yıllık Antoninler Çeşmesi’nden çağlayan berrak suları, Anadolu’nun en güzel çanak ve çömleklerinin yapıldığı çömlekçiler mahallesi ve daha birçok tarihi anıt ve mekan bu kitapta çocukları bekliyor.