Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

1989 yılında tabiat parkı olarak tescil edilen Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Isparta’nın Sütçüler İlçesi’ne 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kanyonun yan duvarlarında Bizans dönemine ait ibadet yapılan bölümler, sunak yerleri ve yazılar bulunmaktadır. Bu yazıtlar nedeniyle kanyona “Yazılı Kanyon” denilmiştir. 600 hektarlık bir alanı kaplayan kanyonun derinliği 100 ile 400 metredir.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, antik çağın efsanevî Kral Yolu'nun geçtiği yerlerden biridir. Eskiden at arabalarıyla da geçilebilen bu eski Roma Yolunun bir asır öncesine kadar yöredeki köylüler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Aziz Paulus'un Anadolu'da geçtiği yollar son senelerde şöhret kazandığı için, burası da Likya Yolu'yla birlikte popüler bir uzun yürüyüş rotası haline gelmiştir. Geçmiş kuşaklardan günümüze kadar gelen, Aziz Paulus’un da kullandığı yol, bu yazıtların hemen önünden geçmektedir. Yazıtlarda yer alan köle Epiktetos’un şiiri, günümüz toplumuna hürriyetin önemini bir daha hatırlatmaktadır. Turistler tarafından yoğun ilgi gören zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı ile eşsiz doğal güzelliklerine sahip kanyonda sakız ağaçlarına, yabangüllerine, anemonlara rastlamanız mümkündür.

Hür İnsan Üzerine Şiir

Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek :
Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir
Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur
Ve kararında içtenlikliyse hür kişi,
Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi
Ve bununla yücelir hür kişi, hatalarla değil.
Ana-babadan gelen uydurma bir asaletten tad almaz o
Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran
Zeus’tur herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna
Herkesin tek şansı vardır. O alır kader icabı beden güzelliğini
Budur soy güzelliği ve hür olma hali gerçek anlamda.
Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa
Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır
Ey yolcu, Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama
Yüceydi herkesten, bir kartal gibi: bilgelikte ise takdire şayandı ruhu
Söylemem gerekirse, tanrısal bir varlık doğurdu onu. Keşke şimdi de (bu mümkün olsa)
Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan
Tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.

Yürüyüş Rotası

Kanyon tarihi izleri olan, eşsiz bitki örtüsü ve büyüleyici manzarasıyla güzel bir yürüyüş rotasına sahiptir.

Aziz Paul Yolu, Antalya'nın 10 km doğusundaki Perge ile Eğirdir Gölü'nün kuzeydoğusundaki Yalvaç arasında yer alan 500 km'lik ve yürümesi 27 gün süren işaretlenmiş bir rotadır. Likya yolundan daha yabani olan rota, Roma yolları, patikalar ve orman yollarından geçer. Deniz seviyesinden başlayıp 2200 metreye kadar tırmanan rotanın bazı bölümleri dağ bisikletine uygundur.

Rotada ortalama 2800 metreye kadar tırmanan iki opsiyonel zirve daha bulunur. Perge'deki başlangıç noktası Antalya havaalanına yakındır. Bitiş noktası ise Eğirdir Gölü'nün yakınındaki Yalvaç'tadır. Eğirdir, rotanın en temel ulaşım ve konaklama merkezidir. Açık restoran ve büfe bulmak mümkündür. İdeal yürüyüş ve kamp mevsimi ilk ve sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında ise hava yürüyüş için fazla sıcak olmaktadır. Yürüyüş boyunca gece konaklamak için köy evleri ya da küçük pansiyonlarda imkân bulabilirsiniz ancak uzun etaplarda yazılı kanyon kamp için en ideal yerdir.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nereleri Görebilirsiniz?
 • Aziz Paulus Yolu ve Yazıtlar
 • Orman Ekosistemi
 • Yazılı Kanyon
 • Yazılı Dere
 • Yürüyüş Rotaları
Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda Neler Yapabilirsiniz?
 • Zengin Bitki Örtüsü Gözlemi
 • Doğa Yürüyüşü
 • Piknik
 • Fotoğrafçılık
 • Dağcılık
 • Kaya Tırmanışı
 • Doğa Sporları
 • Manzara Seyri
 • Olta Balıkçılığı
Ulaşım

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na 84 km’lik Isparta-Eğirdir güzergâhı ve 69 km’lik Isparta-Antalya (Dereboğazı) karayolları ile ulaşılmaktadır. Kanyon girişi, Çandır Köyü Bağırsak Deresi altındadır. Tabiat Parkı’na Çandır-Kargıcah’tan gelen, 4 m genişliğinde asfalt bir yol ile ulaşılmaktadır