Ağlasun

Ağlasun Hakında

Torosların sarp yamaçlarında yeşil bir vadiye kurulu Ağlasun, bol suyu, çeşit çeşit meyvesi ve güzel insanlarıyla keşfedilmeyi bekler. Serin yayla havası sizleri Akdeniz’in yaz sıcakları ve neminden kaçmaya davet eder.

Dağ yamaçlarından çıkan çok sayıdaki su kaynağı Ağlasun’un en büyük zenginliklerindendir. İlçe merkezini 1706’da ziyaret eden ve Sagalassos’u keşfeden Fransız gezgin Paul Lucas da Ağlasun’un güzelliği ve suyunun bolluğundan seyahatnamesinde bahseder: “Hayatımda burası kadar çok pınarı olan bir yer daha görmedim. Pınardan çıkan sular hemen dereler oluşturuyor ve her yere bereket getiriyor”.

Bugün 4118 nüfuslu Ağlasun, 300 yıl önce Lucas’nın bahsettiği o güzelliklerinden pek bir şey kaybetmemiş; hala çok pınarlı ve bereketli bir tarım ilçesidir. Buğdaydan ve gülden başka, kiraz, şeftali, incir, üzüm, ceviz ve fındık gibi çok çeşitli meyveler yetişir. Doğrudan ihraç edilen kaliteli kirazı ile ünlenmiştir.

Ağlasun, Akdeniz’in kalabalığından uzak olmak isteyenlere uygun bir alternatif tatil imkânı sunar. İlçenin güzel sokaklarını, asma sarılı geleneksel evlerini keşfedip, doğasının ve yerel damak tatlarının keyfini çıkarabilir, esprili ve candan insanlarını tanırsınız.

Ağlasun’da yapacak pekçok şey bulabilirsiniz: Hemen kuzeyinde, yamaçlara kurulu Sagalassos’un muhteşem harabelerini mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca, dağ sırtlarında, gölet çevresinde ve mahalleler arasında işaretlenmiş rotalarda yürüyüş yapar, bisiklete biner, mevsimin en taze ürünlerini ve geleneksel mutfağı tadar, Ağlasunluların yaşamına dilediğiniz ölçüde konuk olursunuz. İster asırlık meşhur çınar ağacının gölgesinde dinlenir, isterseniz de bahçelerde çalışıp, süt sağmaya eşlik edersiniz!

Ağlasun’a gelmek zor değildir. Antalya, Burdur, Isparta ve Eğirdir’den günübirlik gezilere uygun mesafededir. Konaklama olanakları çeşitlidir: Merkezde yeni bir butik otel, bir kamp-karavan alanı olduğu gibi, Ağlasunlu ailelerle de konaklamak mümkündür. Yüksekokul öğrencileri için yapılmış stüdyolar da yazın kiralanabilir.

Ağlasun’un yüzlerce yıllık kültürünü, sessiz ve sakin ortamını, doğal ve özgün yaşamını ve tatlarını keşfetmekle kalmayın, onun bir parçası olun. Gelin gari…