Sıkça Sorulan Sorular

Sagalassos’u gezmek için nereye uçmalıyım?
Sagalassos’a en yakın havaalanı Isparta Süleyman Demirel havaalanıdır. Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Isparta’ya düzenli seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Antalya Havaalanı ve Denizli Çardak Havaalanı da bölge yakın konumda yer almaktadır.
Sagalassos’a kara yolundan ulaşım nasıldır?

Antalya merkezden (115 km, 1 saat 15 dk): D650 karayolu üzerinde, 83 km boyunca Burdur yönünde devam edin; işaretli sapaktan (Ağlasun-Sagalassos) sağa ayrılan Ağlasun yoluna dönün (D685).

Antalya Lara tarafından ve havalimanından (130 km, 1 buçuk saat): D685 karayolu üzerinde ve Isparta yönünde 96 km devam edin; işaretli sapaktan sola Ağlasun yoluna dönün.

Burdur’dan (35 km, 45 dakika): D650 karayolu üzerinde ve Antalya yönünde devam edin. İnsuyu Mağarasını geçtikten sonra gelinen işaretli sapaktan sola Ağlasun yoluna dönün.

Isparta’dan (40 km, 45 dakika): D685 karayolu üzerinde Antalya yönünde devam edin, işaretli sapaktan sağa Ağlasun yoluna dönün.

Sagalassos Antik Kentini gezmek için yaklaşık ne kadar bir zaman ayırmalıyım?
Sagalassos Antik Kenti’nde detaylı gezme tercihinize göre üç farklı güzergah bulunmaktadır. En kısa güzergah yaklaşık 1,5 kmdir ve 1 saat sürmektedir. İkinci güzergah yaklaşık 2,5 kmdir ve 2 saatte gezebilirsiniz. Antik kenti tam anlamıyla keşfetmek isterseniz tam tur olan 4 kmyi yaklaşık 4 stte yapabilirsiniz. Gerekli haritayı web sitemizin kılavuzlar bölümünde bulabileceğiniz gibi antik kent girişinde de görebilirsiniz.
Antik Kentte müzekart geçmekte midir?
Antik Kenti müzekartınızla ücretsiz gezebilirsiniz. Müzekartınız yoksa giriş ücreti 12 TL’dir.
Antik Kent pazar günleri kapalı mı?
Antik Kent haftanın her günü açıktır. 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arası 08:30-19:00 arası, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arası 08:30-17:30 arası gezebilirsiniz.
Antik Kentte aracımı nereye park edebilirim?
Antik Kent girişinde ücretsiz park edebileceğiniz bir alan mevcuttur.
Antik Kenti gezmek için en iyi zamanlar nelerdir?
Antik kent yıl boyunca her gün açıktır. Ziyaret için en iyi dönem ise Mart - Kasım ayları arasıdır. Kışın bazen Mart’a kadar Sagalassos’a çıkan yol karla kaplı ve bazen kapalı olabildiğinden iklimi kontrol ederek gitmenizi öneririz.
Arkeolojik kazı ekibine eşlik etmek mümkün müdür?
Temmuz ve Ağustos ayları boyunca arkeolojik kazı ekibi alanda aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Yaz aylarında gelerek, arkeologların çalışmasını izleyebilirsiniz. Ekip üyeleri, ziyaretçilere çeşitli dillerde rehberlik yapmaya hazırdır (Pazar’dan Perşembe’ye kadar).
Sagalassos’u gezmişken görmem gereken başka bir yer mevcut mudur?
Sagalassos’u tam olarak anlayabilmek için Burdur Müzesi kesinlikle atlanmaması gereken bir duraktır. 2008 yılı Avrupa Yılın Müzesi resmi adayı olmuştur. http://www.burdurmuzesi.gov.tr/
Ağlasun’dan neler alabilirim?

Ağlasundan Vakfımızın projesi kapsamında Ağlasunlu kadınların kendi el emekleri ile ürettikleri ve bölgeyi sembolize eden ürünlerden alabilirsiniz. Ürünlere web sitemiz aracılığıyla ulaşabileceğiniz gibi ürünleri Ağlasun merkezde kendi atölyelerinden de alabilirsiniz.

Ayrıca Ağlasun’da yerel ve taze ürünlerin bulunduğu cuma günleri meydanda kurulan pazardan da doğal ürünler satın alabilirsiniz.

Bölgede doğa sporu yapma imkânı var mıdır?
Web sitemizde yer alan kılavuzlardan da görebileceğiniz üzere bölge trekking ve bisiklet rotaları konusunda oldukça zengindir.
Burdur’da neler yapabilirim?
Burdur Müzesini, Ulu Camiyi, saat kulesini, restore edilmiş konakları ve Salı günleri kurulan taze, tertemiz ve rengarenk pazarını gezmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bölgeye özel lezzetleri, özellikle Burdur Şişi, tatmanızı öneririz.
Bölgede hangi bankalar mevcuttur?
Ağlasun’da sadece Ziraat Bankası’nın bulunduğunu söylemek isteriz. Bu bankadan her bankaya kartıyla para çekebilirsiniz ancak diğer bankalardaki işlemlerinizi en yakın Burdur’da gerçekleştirebilirsiniz.
Ağlasun’da eczane var mıdır?
Ağlasun’da birbirine yakın konumda bulunan İnci (02487312090) ve Çınar (02487313094) eczaneleri mevcuttur.
Evcil hayvanımla konaklama imkânım var mıdır?
Web sitemizde de bilgilerini bulabileceğiniz Sagalassos Lodge & Spa Oteli evcil hayvan dostu bir otel olup, konaklama imkanınız vardır.
Herhangi bir sağlık sorunu yaşandığında gidilebilecek hastane var mıdır?

Ağlasun İlçesinde Burdur’un ilk akıllı hastanesi Ağlasun Entegre İlçe hastanesi bulunmaktadır.

Adres: Çınar Mahallesi, Ağlasun Entegre İlçe Devlet Hst. Acil Girişi, 15800 Ağlasun/Burdur