Bisikler ve Yürüyüş Rotaları

Ağlasun’a sadece Sagalassos’u değil de, daha fazlasını görmeye ve yaşamaya gelecek olan doğa sporcuları için, küçük bir alanda hemen her türlü olanağı bulmak mümkündür.

Sagalassos’un yüksek yamaçlarında kurulu olduğu Akdağ ve ovada bulunan Ağlasun, pek çok değişik jeoloji ve doğa özelliklerini içinde barındıran, enfes bir coğrafyanın içinde yer alır.

Sagalassos’un hemen kuzeyinden başlayan ve krateri Gölcük gölü olan volkanik bölge ile, güneydeki kireç taşı yapılar büyük bir farklılık gösterir. Buraya gelen bir gezgin kendini 1100 metre ile 2250 metre arasındaki yüksekliklerde, çok değişik bitki örtüleri içinde bulur.

Küçük bir alana sığmış çok sayıda, dağ, sırt hattı, derin vadiler, gezgine aynı gün içinde sürekli değişen ve yenilenen manzaralar sunar. Kusursuz orman örtüsü, Akdağ sırtındaki Alpin Toros dağları özellikleri ile taban tabana zıt bir görüntü oluşturur.

Sagalassos yürüyüş rotalı
Ağlasun civarında doğa sporları için yapılan çalışmalar bir rehber kitapta toplanmıştır. Ağlasun’da Yürüyüş, Tırmanış ve Bisiklet Rotaları kitabını indirebilirsiniz.

Rehberde harika bir orman yürüyüşü, inanılmaz bir bisiklet turu, ciddi bir dağ rotası ve tehlikeli bir kayalık sırt tırmanışı tanıtılır.

Bu rotalar, doğada yürümekten, kamp yapmaktan, hafif dağ tırmanışlarına katılmaktan hoşlandıkları kadar, arkeoloji ve yerel kültürel özellikleri de yaşamaktan zevk alanlar için ideal bir tatil önerir.

Bu güzel yöreyi, tüm doğa sporları ve tarih, arkeoloji meraklılarının mutlaka seyahat planlarına almalarını tavsiye ederiz.